Jesteś tutaj: Aktualności
11-02-2019

Bardzo dobre dane w leasingu za 2018 rok

Jak donoszą media ostatni 2018 rok był rekordowy dla branży leasingowej pod względem wielkości sfinansowanych inwestycji. Do dobrze świadczy o kondycji rynku oraz samych polskich przedsiębiorstw. Tylko czy po zmianie przepisów w styczniu br. trend się zmieni?

W roku 2018 branża leasingowa sfinansowała inwestycje firm warte ponad 82 mld złotych. Jest to wzrost w porównaniu z rokiem 2017 o ponad 20%. Do wzrostu przyczynił się głównie leasing pojazdów osobowych oraz ciężarowych do 3,5t.

Obecny rok niestety nie zapowiada się tak dobry dla leasingu jak lata poprzednie. Wszystko to za sprawą nowych przepisów podatkowych, które zostały wprowadzone z początkiem roku. Zmiany głównie odczują przedsiębiorcy, będą mogli bowiem odliczyć o wiele mniej podatku od leasingowanego pojazdu niż dotychczas.

Zbliżające się spowolnienie gospodarcze również odbije się negatywnie na branży leasingowej, zapowiadał na jednym ze spotkań z dziennikarzami przewodniczący Związku Polskiego Leasingu. Za to przez ostatnie 7 lat, branża leasingowa notowała ciągły dwucyfrowy wzrost. W związku z wprowadzeniem nowych przepisów podatkowych firmy mogą sporo stracić przy zakupie pojazdu oraz jego eksploatacji. Specjaliści i obserwatorzy rynku przewidują jednak, że przedsiębiorcy będą szukać rozwiązań prowadzących do złagodzenia skutków nowej ustawy podatkowej. Może już niedługo firmy finansujące zakup aut wprowadzą do oferty nowe usługi, które staną się dla przedsiębiorców bardziej opłacalne.

GDZIE NAS ZNALEŹĆ
do góry