Jesteś tutaj: Aktualności
24-12-2018

Foteliki samochodowe, obowiązkowe gdy dziecko osiągnie odpowiedni wzrost czy wiek? Leasing Wrocław poleca artykuł o przewożeniu

Zapewne nie jeden rodzic zastanawiał się kiedyś w jaki sposób przewozić własną pociechę w samochodzie. Zadajemy sobie różne pytania, na które nie zawsze znamy odpowiedź. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na najbardziej nurtujące rodziców pytania.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że przepisy dotyczące przewożenia dzieci zmieniają się podobnie jak inne o ruchu drogowym. Stosunkowo niedawno wprowadzono zmiany określające limit od kiedy nasze dzieci nie muszą podróżować samochodem w specjalnym urządzeniu podtrzymującym.

Za kraj o najbardziej restrykcyjnych przepisach dotyczących bezpieczeństwa przewożenia dzieci oraz jednocześnie kraj o najniższym współczynniku zabitych w wypadkach samochodowych z udziałem dzieci jest Norwegia. Polska na tle tego kraju wypada niestety kiepsko, jednakże z roku na rok statystyki umieralności poprawiają się i tak jeszcze 10 lat temu na drogach zginęło 146 dzieci, a w ubiegłym 2017 roku ofiar było już 56.

Ważna jest świadomość
Zwróćmy uwagę na fakt, ze dzieci są jedynie pasażerami samochodów i nie mają wpływu na to co się z nimi dzieje. Dlatego każdy kierowca, a zwłaszcza rodzic, powinien zwrócić szczególną uwagę na to w jaki sposób przewozi dziecko. Wypadki drogowe z udziałem osób małoletnich występują najczęściej w okresie wakacyjnym, gdy jest wzmożony ruch związany z długimi podróżami. To zwłaszcza wtedy zwracajmy szczególną uwagę na zabezpieczenie dziecka w pojeździe.

Czy wiek dziecka ma znaczenie?
Nie. Po nowelizacji ustawy w 2015 roku, wiek nie ma już znaczenia. Ważne jest za to kiedy dziecko osiągnie wzrost równy 150 cm. Po przekroczeniu tego limitu dziecko bez problemu może podróżować bez urządzenia podtrzymującego.

Leasing Wrocław poleca artykuł o przewożeniu dzieci.

Specjaliści od

Leasing Wrocław

zachęcają do kontroli urządzeń, w których przewozimy swoje pociechy.

Pragniemy również zwrócić uwagę, że nowo leasingowane pojazdy coraz częściej mają w standardowym wyposażeniu elementy zwiększające bezpieczeństwo przewożonych pasażerów w tym również dzieci. Mowa tu między innymi o bezpiecznych mocowaniach ISOFIX dla fotelików dziecięcych.

Dodatkowo w prawie o ruchu drogowym pojawiły się pewne ustępstwa od wyjątku. Dzieci, które nie osiągnęły jeszcze wymaganych 150 cm wzrostu, ale po prostu nie mieszczą się w foteliku ze względu na swoją masę ciała, mogą być przewożone na tylnym siedzeniu zapięte w zwykłe pasy bezpieczeństwa.

Drugim przypadkiem jest sytuacja niezbyt bezpieczna dla naszego bezpieczeństwa, ale ustawodawca dopuszcza takie rozwiązanie. Mowa tu o przewożeniu trzeciego dziecka na tylnej kanapie, gdy nie ma możliwości wstawienia dodatkowego fotelika. Wówczas dziecko, które ukończyło 3 rok życia może być przewożone zapięte w pasy bezpieczeństwa.
W kolejnym artykule postaramy się opowiedzieć o przewożeniu dzieci środkami transportu publicznego. Czy wówczas przepisy o ruchu drogowym są inne niż w przypadku pojazdów osobowych?

GDZIE NAS ZNALEŹĆ
do góry