Jesteś tutaj: Aktualności
06-03-2018

Historia Leasingu w Polsce i na świecie

Leasing Kąty Wrocławskie zaprasza serdecznie na artykuł o historii leasingu.

Początki leasingu sięgają czasów Starożytnego Egiptu i Mezopotamii, czyli około 3000 lat p.n.e., a kolejne wzmianki znajdują się w historii Sumerów około 2000 lat p.n.e. Transakcje tamtych czasów dotyczyły ziem, źródeł wody oraz zwierząt.

Duże znaczenie w historii leasingu miała firma produkująca telefony - Bell, która w 1877 wpadła na pomysł, aby wynajmować telefony klientom, bez konieczności ich kupowania.

Niezwykle ważnym czasem był rok 1952, kiedy to w San Francisco powstała pierwsza firma leasingowa „United States Leasing Corporation” i tak Stany Zjednoczone były pierwsze w powstaniu takiej firmy, a w ślad za nią poszły inne firmy na całym świecie.

Od tego czasu leasing stał się również popularny w Europie, a pierwszym krajem, który zapoczątkował dziedzinę leasingu zostały Niemcy z firmą „Deutsche Leasing GMBH”, która została założona w 1962 roku i istnieje do dziś.

Ten sposób finansowania dóbr stawał się coraz bardziej popularny szczególnie w Wielkiej Brytanii, Francji czy też we Włoszech, a później także w innych krajach Europy Zachodniej.

W 1972 roku powstała federacja „Lease Europe”, która zrzeszała związki przedsiębiorstw leasingowych z wielu krajów Europy. Organizacja bada rynki na podstawie danych zebranych z państw członkowskich i przesyła przewidywania dotyczące rozwoju.

Leasing Kąty Wrocławskie zaprasza na artykuł o historii leasingu w Polsce i na świecie

Jak historia leasingu kształtowała się w Polsce?

Ta forma finansowania związana jest z nowym ustrojem, a za pierwszą firmę uznaje się Europejski Fundusz Leasingowy, który został założony w 1991 roku przez biznesmena z Wrocławia - Leszka Czarneckiego. Po 10 latach zarządzania firma została sprzedana francuskiej grupie kapitałowej Credit Agricole, która jest uznawana za jedną z najmocniejszych grup kapitałowych na świecie za kwotę 900 mln zł.

Początkowo w Polsce finansowane były najpopularniejsze środki trwałe takie jak pojazdy, maszyny, a także urządzenia. Po pewnym czasie można było już starać się o finansowanie programów komputerowych i licencji, wyposażenia hal czy też nieruchomości.

Leasing2go przybliżył historię związaną z finansowaniem środków trwałych w Polsce i na świecie.

GDZIE NAS ZNALEŹĆ
do góry