Jesteś tutaj: Aktualności
04-02-2019

Komisowe tablice rejestracyjne

Minister Cyfryzacji potwierdził – w lipcu mają pojawić się specjalne tablice rejestracyjne dla komisów i handlarzy samochodów.

Nowe przepisy umożliwią zainteresowanym kupującym na wykonanie legalnej jazdy próbnej pojazdem sprowadzonym z zagranicy, który nie został jeszcze zarejestrowany. Jak informuje Minister Cyfryzacji, Centrala Ewidencja Pojazdów jest już dostosowana do wydawania tablic, które nie będą przypisane do pojazdu, a do salonu samochodowego lub komisu.

Dzięki temu rozwiązaniu handlarze pojazdów jeszcze przed rejestracją samochodu, będą mogli legalnie oferować jazdę próbną samochodu będącego w ich posiadaniu. To nowość w Polsce, ale w Unii Europejskiej podobne przepisy funkcjonują już między innymi w Belgii i Niemczech, gdzie profesjonalni handlarze korzystają już z takich tablic. Taka zmiana z pewnością ułatwi zakup samochodu, dodatkowo to za zadanie wyeliminowanie szarej strefy, kiedy handlarze stosują nieważne lub podrobione tablice w celu poruszania się niezarejestrowanym samochodem, co wiąże się z dużym ryzykiem. Ponadto po zakupie takiego pojazdu w chwili obecnej mamy problem z jego przetransportowaniem. Mianowicie pojazd, który nie jest legalnie zarejestrowany nie ma prawa poruszać się po drodze, zatem kupujący musi przewieźć auto na lawecie lub w swoim urzędzie komunikacji musi wyrobić tzw. tablice próbne. Jest to bardzo uciążliwa procedura, a nowe przepisy mają przede wszystkim ułatwić przyszłym kupującym życie.

GDZIE NAS ZNALEŹĆ
do góry