Jesteś tutaj: Aktualności
20-11-2018

Leasing 2019 – jakie zmiany czekają przedsiębiorców - nowe opodatkowanie przy leasingu samochodu

Spiesz się! Zostało już niewiele czasu, aby wyleasingować pojazd na starych korzystnych zasadach.

Z nadejściem Nowego Roku zmienią się znacząco zasady leasingu samochodu. Prezydent podpisał ustawę, z której wynika, że już od stycznia przyszłego roku będziemy leasingować pojazdy na mniej korzystnych zasadach niż ma to miejsce jeszcze dziś.

Co właściwie się zmieni w 2019 roku?

Podpisana przez prezydenta ustawa wprowadza zmiany podatkowe, które dotyczą ujmowania kosztów związanych bezpośrednio z leasingiem pojazdu oraz jego dalszą eksploatacją.

Planowane są ograniczenia i limity, których nie było do tej pory. Mianowicie najważniejszą zmianą będzie limit wartości samochodu, który planujemy wziąć w leasing i wyniesie 150 tys zł. Innym ograniczeniem będzie limit kosztów związanych z eksploatacją pojazdu i ma wynieść 75% rzeczywistych kosztów.

Niestety jest to dość bolesna informacja dla przyszłych leasingobiorców, szczególnie dla tych, którzy planują zakup samochodu o wartości przekraczającej 150 tys. zł.

Leasing samochodu Wrocław

nowe opodatkowanie przy leasingu samochodu

Leasing jest bardzo korzystną formą finansowania, głównie za sprawą braku ograniczeń związanych z podatkami. Przedsiębiorca może bez jakichkolwiek limitów zaliczać koszty związane z eksploatacją samochodu, czyli wszelkie koszty związane z ratą leasingową, ubezpieczeniem pojazdu, kosztami naprawy itp. Brak ograniczeń dotyczy wszystkich bez względu na wartość pojazdu czy sposób jego używania w firmie.

Wyższe koszty działalności.

Nowe przepisy mocno ograniczają możliwości obniżania kosztów działalności gospodarczej. Dla wielu przedsiębiorców zmiany wprowadzane przez ustawodawcę przyczynią się do znacznego zwiększenia kosztów prowadzonej działalności. Jedynie samochody, których wartość nie przekroczy 150 tys. zł będą mogły zostać w całości „wciągnięte” w koszty firmy. W pozostałych przypadkach będzie działać zasada proporcjonalności tzn. przykładowo gdy auto kosztuje 300 tys zł. przedsiębiorca będzie mógł ująć w kosztach jedynie 50% wartości pojazdu.

Ponadto ustawa ogranicza podatkowo koszty eksploatacyjne na samochody wykorzystywane zarówno do celów służbowych jak i prywatnych. W tym mieszanym systemie limit wydatków na naprawy, przeglądy, opłaty parkingowe i inne wyniesie 75%.

Spiesz się żeby nie stracić!

Wszystkich przedsiębiorców zamierzających w najbliższym czasie kupno nowego samochodu zachęcamy do skorzystania z oferty leasingowej przed wejściem nowych przepisów tzn. przed styczniem 2019.
Różnice w oszczędnościach dla biorących w leasing auta powyżej 150 tys zł. są kolosalne i mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy zł. Nie trudno się domyślić, iż im droższe auto tym większa strata po wejściu w życie nowych przepisów.

GDZIE NAS ZNALEŹĆ
do góry