Jesteś tutaj: Aktualności
22-01-2019

Nauka jazdy w trudnych zimowych warunkach


Tegoroczna zima pokazała nam już kilkukrotnie swoje prawdziwe groźne oblicze. Jest to doskonały moment, aby przypomnieć sobie i sprawdzić swoje umiejętności w trudnych śnieżnych warunkach. A najlepiej pod okiem doświadczonego instruktora.

Dla ciekawskich zebraliśmy kilka informacji dotyczących testów przeprowadzonych we współpracy ze Skodą, mających na celu sprawdzenie umiejętności kierowców w ekstremalnych zimowych warunkach, w jeździe samochodem po śniegu i lodzie. Testy zostały przeprowadzone w grudniu 2018 roku w dalekiej Finlandii. Tak dokładnie wiedzą co to znaczy spotkać się oko w oko z przeszywającym mrozem oraz bardzo trudnymi warunkami drogowymi. Dlatego właśnie tam Skoda zdecydowała się przeprowadzić test o nazwie Skoda Arctic Circle Expedition.

Do testów zostały wzięte „zwykłe” osobówki Skody. Jednak ich atutem w takich warunkach okazał się napęd 4x4, który niegdyś przypisany był wyłącznie do aut terenowych. Z czasem napęd na cztery koła stał się coraz bardziej popularny w autach osobowych, bowiem wielu kierowców doceniło to rozwiązanie podczas zimowych, górskich wyjazdów.

Zespół torów Test World na dalekiej północy, gdzie odbywały się ekstremalne testy, charakteryzuje się ciasnymi zakrętami, slalomami po zlodowaconym placu, czy jazdą po wąskich zaśnieżonych trasach. Wszystko to po to, aby kierowcy byli przygotowani na różnorodne warunki drogowe. To w takim miejscu jak to, wielu producentów aut sprawdza swoje nowe modele pojazdów zanim wprowadzą je do sprzedaży.

Czeski producent ma w swojej ofercie wiele modeli samochodów z napędem 4x4 ale to testów w  Skoda Arctic Challenge zostały użyte Kodiaq, Karoq i Octavia Scout. Wyższość napędu na cztery koła nad zwykłym na jedną oś była widoczna już na samym początku testów, mianowicie podczas ruszania. Ponadto lepsze przyspieszenie oraz przyczepność do podłoża, są widoczne na pierwszy rzut oka. Dzięki temu kontrola kierowcy nad pojazdem jest znacznie lepsza, a co za tym idzie jazda jest po prostu bezpieczniejsza.

Pamiętajmy jednak, że mimo poprawy komfortu jazdy oraz bezpieczeństwa dzięki napędowi 4x4, równie ważne są dobrej jakości opony oraz rozwaga kierowcy i odpowiednie umiejętności prowadzenia pojazdu w trudnych warunkach. Zwłaszcza to ostatnie można wyćwiczyć, biorąc udział chociażby we wspomnianych przez nas testach w zimowej Finlandii lub w organizowanych w innym miejscu np. w Polsce specjalistycznych szkoleniach pod okiem wykwalifikowanych instruktorów jazdy.

GDZIE NAS ZNALEŹĆ
do góry