Jesteś tutaj: Aktualności
21-02-2018

Spłata zobowiązań Polaków

Jak wygląda zadłużenie w Polsce? Leasing Wrocław zaprasza na artykuł.

Czy Polacy racjonalnie gospodarują swoimi finansami?
Wartość niespłacanych w terminie zobowiązań wyniosła na koniec 2017 roku - 64,49 mld zł, a liczba dłużników wzrosła o 8%.

Najbardziej powiększyła się grupa dłużników, których zadłużenie wynosi przynajmniej 10 000 zł. Stanowią oni aż 40% liczby wszystkich dłużników mających problem ze spłatą. Zmniejszyła się natomiast liczba osób których zadłużenie szacowane jest na kwotę do 5000zł - aktualnie grupa ta liczy 46%, a nie 52% tak jak było to 2 lata temu.

Wpływ na to ma poprawa sytuacji finansowej przez co dłużnicy posiadają wyższą zdolność kredytową, dzięki czemu mogą oni zaciągać kredyty i pożyczki w wyższych kwotach. Taka poprawa sytuacji finansowej wpływa również korzystnie i dzięki temu część dłużników spłaca swoje zaległe zobowiązania (zazwyczaj są to mniejsze kwoty).

Według statystyk największy problem ze spłatą zadłużenia mają mężczyźni między 35 a 44 rokiem życia lub 25-54 rokiem życia. Najczęściej są mieszkańcami Mazowsza lub Śląska - stanowią oni ponad 62% wszystkich zadłużonych. To jedynie statystyka, a prawdą jest, że problemy dotyczące spłaty należności mają kobiety i mężczyźni w każdym wieku i mieszkający wszędzie.

Ze względu na położenie geograficzne w zadłużeniu przoduje Mazowsze - najwięcej dłużników (317 000), najwyższa łączna kwota zadłużenia (11,4 mld zł). Na dalszych miejscach związanych z zadłużeniem uplasowały się Śląsk, Dolny Śląsk, Wielkopolska oraz Pomorze. Biorąc pod uwagę średnią kwotę do spłaty wysoko są województwa: małopolskie, zachodniopomorskie, pomorskie oraz lubelskie, a pod względem dynamiki wzrostu zadłużenia w czołówce za Mazowszem są województwa: lubuskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, warmińsko-mazurskie oraz lubelskie. Najbardziej zadłużony Polak, to mieszkaniec Lublina, który posiada niespłacany dług o wartości 66,1 mln zł.

Te statystki robią wrażenie i nie jest ono pozytywne. Dlatego też Leasing w Kątach Wrocławskich poleca rozwagę podczas rozważań nad dodatkowymi zobowiązaniami, a po dokładnym przemyśleniu zachęca do skorzystania z bogatej oferty leasingowej.

Leasing Środa Śląska poleca tekst o zadłużeniu Polaków

GDZIE NAS ZNALEŹĆ
do góry