Jesteś tutaj: Aktualności
03-11-2018

Wpłatomaty zablokują Twoje banknoty, a na konto wpłynie mniej pieniędzy

Z początkiem lipca br. banki mają odgórny obowiązek, narzucony przez NBP (Narodowy Bank Polski), do zatrzymywania banknotów, których autentyczność podlega wątpliwości.

Leasing we Wrocławiu, Wpłatomaty zablokują Twoje banknoty

Skorzystaj z usług

Leasing Wrocław

Niestety sytuacja jest dość kontrowersyjna, gdyż nawet legalne banknoty mogą zostać zaaresztowane, jeśli bank stwierdzi że mogą pochodzić z fałszerstwa.

Jeżeli wpłacasz na konto pieniądze przy pomocy wpłatomatu musisz mieć się na baczności. Nowe rozporządzenie NBP nakazuje bankom zatrzymanie we wpłatomatach banknotów, które zostaną przez urządzenie podejrzane o brak autentyczności. Niestety może stać się to nawet w przypadku autentycznych banknotów, które są zabrudzone lub zniszczone. Trafią one wówczas do osobnej kasetki i zostaną poddane testowi na autentyczność przez pracownika banku. Cała procedura zatrzymania może potrwać nawet 30 dni, czyli przez taki okres na Twoim koncie znajdować się będzie kwota pomniejszona o podejrzane banknoty.

Do niedawna jeżeli wpłatomat miał wątpliwości co do autentyczności banknotu, został on „wypluty”, od lipca taki nominał może zostać zatrzymany do wyjaśnienia. W przypadku jednak kiedy rzeczywiście okaże się, że dany banknot jest nieautentyczny, eksperci z banku zobowiązani są do powiadomienia Policji podając przy tym Twoje dane. Wówczas taki banknot trafia do pełnej ekspertyzy do Narodowego Banku Polskiego, a czas związany z ustaleniem autentyczności może potrwać nawet 6 miesięcy.

Czy grożą Ci jakieś konsekwencje posiadania falsyfikatów?

Jeżeli okaże się, że jesteś posiadaczem podrobionych banknotów, Policja ma obowiązek ustalenia powodów posiadania przez Ciebie takich pieniędzy. Z reguły stajemy się ich właścicielami  nieświadomie i nie grożą nam żadne konsekwencje, ale procedura przewiduje sprawdzenie wszystkich możliwych zdarzeń i niestety w takim przypadku kwota fałszywych nominałów nie trafi na Twoje konto.

Po co właściwie wprowadzono takie zasady? Związane jest to nie tylko z koniecznością wyeliminowania fałszywek z obiegu, ale również o poprawę jakości samych banknotów, które niejednokrotnie są w opłakanym stanie.

Zapraszamy do korzystania z usług Leasing2go we Wrocławiu, Środzie Śląskiej, Oleśnicy.

GDZIE NAS ZNALEŹĆ
do góry