Jesteś tutaj: BlogKoszt całkowity – jak liczyć?

Koszt całkowity – jak liczyć?

Biorąc przykładowo samochód w leasing lub podpisując umowę leasingową na inny środek trwały ważne jest, aby sprawdzić jaki będzie jego całkowity koszt.

Co to jest koszt całkowity?

Koszt całkowity leasing Wrocław - jak liczyć?

Koszt całkowity to wartość, która pomoże nam porównać oferty leasingowe różnych firm. To suma wszystkich opłat jakie poniesiemy korzystając z leasingu. Zazwyczaj podawana jest w sposób procentowy, a dodatkowo kwotowy. Wszystko jednak pod warunkiem, że jest on prawidłowo i rzetelnie obliczony i podany do naszej wiadomości. Niestety niektórzy leasingodawcy stosują różnego rodzaju sztuczki, które mają za zadanie podanie nam zaniżonej wartości kosztu całkowitego niż w rzeczywistości. Czy jest to legalne? Spróbujemy się temu przyjrzeć.

Zachęcamy jednocześnie do korzystania z usług profesjonalnych doradców od leasingu Leasing2go z siedzibą we Wrocławiu, dzięki czemu unikniemy wielu nieprzyjemnych niespodzianek.

Leasing Wrocław

poleca usługi swoich doświadczonych ekspertów od leasingu.

Czy samo sprawdzenie kosztu całkowitego wystarczy do podjęcia decyzji o wyborze leasingodawcy?
Niestety nie. Oprócz kosztu całkowitego warto sprawdzić tzw. RRSO czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Jest to w ostatnim czasie powszechnie stosowana wartość w przypadku zaciągania kredytu, jednak w przypadku leasingu, choć się o tym nie mówi, jest równie ważna.

Co się składa na koszt całkowity?
Ważne jest, aby obliczając koszt całkowity brać pod uwagę wszystkie opłaty związane z leasingiem, począwszy od opłaty wstępnej, sumy rat leasingowych oraz wykupu. Czasami również występują dodatkowe opłaty pobierane przez leasingodawców, które mogą mieć znaczący wpływ na koszt całkowity i czasem wynieść nawet 2 punkty procentowe, niejednokrotnie niestety nie są one uwzględniane podczas podawania kosztu całkowitego.

Rzetelnie podany koszt całkowity da nam jasną informację na temat sumy opłat, które poniesiemy po zakończeniu umowy leasingowej. Przykładowo: jeśli samochód, który kupujemy warty jest 100 tys. zł, a całkowity koszt leasingu wynosi 103%, oznacza to, że w rzeczywistości będzie on nas kosztował 103 tys. zł.

Pamiętajmy jednak, że na wysokość kosztu całkowitego ma wpływ wiele czynników, a jednym z najważniejszych jest ilość rat leasingowych. Dlatego porównując oferty leasingowe sprawdzajmy wspomniane wcześniej RRSO.

Dla przykładu, zakładając wpłatę początkową 10%, a wykup 1% oraz RRSO 4,5%:
Leasing 36 miesięcy = Koszt całkowity = 106,3%
Leasing 60 miesięcy = Koszt całkowity = 110,6%

Leasing2go zaprasza również do korzystania ze swoich usług mieszkańców wszystkich dolnośląskich miast.

Leasing Oleśnica

Leasing Środa Śląska

GDZIE NAS ZNALEŹĆ
do góry