Jesteś tutaj: BlogLeasing a zakończenie działalności – co zrobić

Leasing a zakończenie działalności – co zrobić

Niekiedy przedsiębiorca staje przed koniecznością zamknięcia firmy i to bez względu na to w jakiej formie ona jest, czy to spółki czy jednoosobowej działalności gospodarczej. Zdarza się wówczas, że uruchomiony wcześniej leasing staje się jedynie problemem, z którym nie jeden leasingobiorca nie wie co zrobić.

W niniejszym artykule postaramy się Państwu podpowiedzieć, co zrobić w sytuacji gdy posiadamy leasing, a decydujemy się zamknąć działalność gospodarczą.

W każdym momencie zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami od leasingu z Oleśnicy i okolic.

Leasing2go Oleśnica

to grupa doświadczonych ekspertów, którzy o leasingu wiedzą wszystko.

Leasing Oleśnica a zakończenie działalności gospodarczej

Zapraszamy do odwiedzenia naszego oddziału. Doradcy od Leasing Oleśnica chętnie odpowiedzą na każde Twoje pytanie i podpowiedzą jakie masz możliwości najkorzystniejszego kontynuowania lub przerwania działalności gospodarczej.

Gdy chcesz zwrócić przedmiot leasingu.
W sytuacji gdy przedsiębiorca likwidujący firmę chce zwrócić przedmiot leasingu, umowa zostanie rozliczona w następujący sposób: raty leasingowe pozostałe do spłaty zostaną naliczone przedsiębiorcy, wcześniej jednak zostaną pomniejszone o dyskonto oraz powiększone o ewentualne należne prowizje, które to zostały określone w OWUL przy podpisywaniu umowy leasingowej. Powstała przy tym kwota zostanie pomniejszona o wartość środka trwałego uzyskaną z jego sprzedaży przez leasingodawcę.

Gdy chcesz zachować przedmiot leasingu.
Jeżeli jednak przedsiębiorca zadecydował o pozostawieniu przedmiotu leasingu, może go wykupić na warunkach określonych przez leasingodawcę w umowie. Jest to zazwyczaj dobre rozwiązanie, gdyż zamykając firmę, stajemy się jednocześnie właścicielem leasingowanego środka trwałego, którego zazwyczaj używaliśmy do tej pory na wyłączność i doskonale go znamy. Ma to kluczowe znaczenie w momencie gdy chcemy w dalszym ciągu korzystać np. z samochodu i być pewnym jego historii. Niestety bardzo często leasingodawcy ustalają w umowie minimalny okres trwania umowy leasingu co jest kluczowe podczas wcześniejszego wykupu. Chodzi o to, że w sytuacji gdy np. chcemy wykupić samochód przed upływem dwóch lat od podpisania umowy, wykup będzie możliwy wyłącznie po cenie rynkowej pojazdu, czyli nie będziemy mogli skorzystać z preferencyjnych warunków cenowych.

Co w sytuacji, gdy nie poinformujemy leasingodawcy o zamknięciu firmy?
Niektórzy decydują się zakończyć działalność i nie informują firmy leasingującej o tym fakcie, jednocześnie regularnie regulują raty leasingowe, a na koniec decydują się wykupić przedmiot leasingu i zakończyć umowę zgodnie z jej pierwotnym terminem. Niestety zatajenie tej informacji może skutkować wypowiedzeniem umowy przez finansującego i ostatecznie odebraniem przedmiotu leasingu. Oczywiście możemy liczyć, że leasingodawca nie posiada odpowiednich zasobów ludzkich, aby dowiedzieć się o naszej sprawie, jednak brak informacji o zakończeniu działalności to bardzo ryzykowne działanie, przed którym przestrzegamy.

Podsumowując pragniemy zwrócić uwagę, że jak zwykle bywa, kłamstwo ma krótkie nogi i zachęcamy do wcześniejszego wykupu przedmiotu leasingu, jeśli chcemy stać się w jego posiadaniu, a następnie dopiero zamknąć firmę. Podstawa to spokojny sen, czego życzymy wszystkim naszym klientom.

Szybki Leasing Oleśnica

Sprawdź najlepsze warunki leasingu – skontaktuj się z naszymi doradcami.

GDZIE NAS ZNALEŹĆ
do góry