Jesteś tutaj: BlogLeasing samochodów używanych

Leasing samochodów używanych

Wielu z Państwa zastanawia się czy leasingować można wyłącznie samochody nowe, czy również jest możliwość sfinansowania zakupu pojazdów używanych. W poniższym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

Czy możliwy jest leasing samochodów używanych?
Leasing pojazdów używanych choć nie powszechnie stosowany, jest jak najbardziej możliwy w wybranych firmach leasingowych oraz zależy od wieku pojazdu.

Jaki jest maksymalny wiek leasingowanego samochodu?
Na wstępie zaznaczamy, że nie wszystkie firmy leasingowe mają w ofercie leasing samochodów używanych, a najchętniej leasingowane są pojazdy nowe. Nie mniej jednak sam rynek coraz częściej wymusza na firmach finansujących oferowanie leasingu samochodów z drugiej ręki, ze względu na duże zainteresowanie takimi pojazdami. Tak czy owak na decyzję o udzieleniu leasingu niewątpliwie ma wiek pojazdu. Im nowsze auto tym łatwiej uzyskać leasing. Większość firm leasinguje pojazdy nie starsze niż 4 lata. W pozostałych przypadkach oferta jest dość mocno ograniczona.

Jaka jest minimalna wpłata wstępna?
Podobnie jak w przypadku leasingu nowych środków trwałych opłaty uzależnione są od wielu czynników w tym od polityki firmy finansującej. Zakłada się jednak, że wpłata własna wynosi na poziomie 10 do 15 procent.

Jaki jest maksymalny okres leasingu?
To na jak długo zostanie podpisana umowa leasingowa pojazdów używanych zależy przede wszystkim od ich wieku. Dość powszechnie stosowaną zasadą jest, że wiek pojazdu i okres umowy leasingu to łącznie maksymalnie 8 lat.

Jakie może być pochodzenie pojazdu?
Na to pytanie podobnie jak w przypadku poprzednich pytań nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ o tym decyduje z osobna każda firma finansująca leasing. Należy dowiadywać się indywidualnie.

Czy stan techniczny pojazdu sprawdzany jest przez leasingodawcę?
Nie zawsze, jednak zdarza się, aby wykluczyć zakup „złomu”, że firma leasingowa zleci wykonanie kosztorysu zewnętrznej firmie.
Należy zaznaczyć, że kosztem wykonania takiego przeglądu (około 300 zł) zostanie obciążony leasingobiorca.

Jaki dokument zakupu uprawnia do podpisania umowy leasingowej?
Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie sprzedawcy, który wystawi nam pełną fakturę VAT. Wówczas nie powinniśmy mieć problemów z żadną firmą leasingującą. Innym dokumentem jest faktura VAT marża jednak tylko nieliczne firmy zgodzą się na takie rozwiązanie, a ponadto w przypadku leasingu operacyjnego trzeba będzie doliczyć VAT zarówno do czynszu inicjalnego oraz wszystkich rat, a co za tym idzie samochodów stanie się droższy o vat.

GDZIE NAS ZNALEŹĆ
do góry