Jesteś tutaj: BlogLeasing w złotych czy w walutach obcych?

Leasing w złotych czy w walutach obcych?

Zapewne nie jeden przedsiębiorca korzystał już z rozwiązania finansowego jakim jest leasing. Ale czy każdy z nich zastanawiał się nad walutą leasingu i czy w ogóle wiedział że istnieje możliwość podpisania umowy leasingowej w walucie innej niż złoty? Na to pytanie wam nie odpowiemy, za to jesteśmy przekonani, że leasing walutowy nie jest dla każdego.

Warto dodatkowo przyjrzeć się odmianom leasingu w walutach obcych.

W ostatnim naszym artykule tłumaczyliśmy czym różni się leasing walutowy od denominowanego i wszystkich tych którzy go pominęli przypominamy link do artykułu.

Skoro już wiemy dlaczego leasing walutowy ma przewagę nad leasingiem denominowanym, sprawdźmy zatem jaka jest dostępność leasingu w walutach obcych.

Niestety nie jest łatwo otrzymać leasing walutowy, tak jak to miało miejsce jeszcze przed 2008 rokiem, kiedy to wybuchł światowy kryzys finansowy. Nie dość że stnieje zaledwie kilka firm leasingowych, które mają w swojej ofercie taką formę finansowania, to ponadto przedsiębiorcy, którzy ubiegają się o leasing walutowy muszą spełnić określone kryteria.

Leasing w walucie obcej takiej jak frank szwajcarski, euro czy jen japoński (CHF, EUR, JPY) istotnie może być bardziej korzystny niż w naszej rodzimej walucie i jego raty będą niższe, jednak to rozwiązanie dedykowane jest głównie przedsiębiorcom zarabiającym w walucie obcej czyli exporterom.

W jakiej walucie zarabiasz?

To w jakiej walucie masz przychody ma ogromne znaczenie na pozytywną decyzję firmy leasingowej o przyznaniu leasingu w walucie obcej. Niestety jeśli Twoje przychody pochodzą w głównej mierze ze sprzedaży na Polskę (w złotówkach), masz niewielkie szanse na otrzymanie leasingu w innej walucie niż polski złoty.

Jeżeli szukasz oszczędności na całkowitym koszcie leasingu, ale zarabiasz wyłącznie w polskich złotych, twoje szanse na otrzymanie leasingu walutowego spadają do zera.

Czy zatem leasing walutowy jest tańszy od złotowego?

Czasy kiedy stopy procentowe w Polsce były bardzo wysokie, na szczęście póki co odeszły w zapomnienie. Kiedyś miało to jednak ogromne znaczenie na koszt leasingu i rozwiązanie w  walucie obcej rzeczywiście było dużo tańsze.

Jednak dziś polska gospodarka znajduje się w innym – lepszym w naszej ocenie miejscu niż jeszcze kilka, kilkanaście lat temu i wysokość stóp procentowych w rodzimej walucie jest dużo niższa i utrzymuje się na zbliżonym poziomie do tych w krajach wysokorozwiniętych. Co prawda wciąż jest wyższa od tych które proponują banki Japonii, Szwajcarii czy innych krajów Unii Europejskiej, jednak różnica jest już na tyle nieznacząca, że całkowity koszt leasingu walutowego będzie zaledwie odrobinę atrakcyjniejszy od złotowego.

Jaki wybrać leasing w mieście Wrocław

O tym, jaki leasing wybierzesz: w walucie obcej czy w polskich złotych, ostatecznie zadecydujesz oczywiście sam. Mamy jednak nadzieję, że odrobinę pomogliśmy Ci we właściwym wyborze oraz odpowiedzieliśmy na twoje pytanie czy w ogóle możesz starać się o leasing walutowy czy też nie.

GDZIE NAS ZNALEŹĆ
do góry