Jesteś tutaj: BlogPrzedmiot leasingu – użytkowanie przez osobę trzecią

Przedmiot leasingu – użytkowanie przez osobę trzecią

Kto i kiedy może użytkować pojazd lub inny leasingowany przedmiot? Czy wymagana jest zgoda leasingodawcy na udostępnienie przedmiotu innej osobie lub firmie?

Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Specjaliści od Leasingu polecają również: Twój pierwszy leasing – dobre rady dla początkujących.

Przedmiot leasingu – użytkowanie przez osobę trzecią


Podobnie jak w przypadku "Naprawa, serwis, przegląd przedmiotu leasingu" o czym informowaliśmy w naszym ostatnim wpisie, zasady dotyczące użytkowania przedmiotu leasingu przez osobę trzecią, w tym również firmę, uregulowane powinny być w Ogólnych Warunkach Umowy Leasingu (OWUL). Zasady te zazwyczaj stanowią załącznik do umowy, jednakże jeszcze zanim podejmiemy decyzję dotyczącą wyboru firmy leasingowej, warto dowiedzieć się dokładnie o możliwościach wykorzystania przedmiotu leasingu przez rodzinę czy pracowników.

W praktyce wygląda to tak, że najbliższe nam osoby czyli członkowie rodziny czy zatrudnieni pracownicy mogą bez żadnych przeszkód korzystać z przedmiotu leasingu i nie wymagana jest na to specjalna zgoda. Zasady takie określone są właśnie w OWUL. Jeśli jednak brak takich zapisów w umowie, nie dajmy się zwariować. Jeśli chcemy pożyczyć auto znajomemu, który pilnie tego potrzebuje, w najgorszym wypadku moźemy wystawić mu samodzielnie dokument uprawniający go do tego. Inaczej ma się jednak sprawa, gdy chcemy wypożyczyć lub podnająć przedmiot leasingu innej firmie lub osobie, która będzie go wykorzystywać w celach zarobkowych. Wówczas wymaga to poinformowania finansującego i uzyskanie na to zgody. Opłata za wydanie pozytywnej decyzji to koszt w granicach 200-300 zł. Warto się zabezpieczyć, aby uniknąć przykrych niespodzianek i dodatkowych kosztów lub kar za złamanie umowy leasingu.

GDZIE NAS ZNALEŹĆ
do góry