Jesteś tutaj: MiastaLeasing Brzeg

Leasing Brzeg

Leasing2go to profesjonalna firma od lat zajmująca się dziedziną związaną z finansowaniem zewnętrznym. Zastanawiasz się nad leasingiem samochodu osobowego, ciężarowego, maszyny, urządzeń, oprogramowania, sprzętu komputerowego, sprzętu medycznego, sprzętu rolniczego czy też taboru pływającego? Skorzystaj z oferty rzetelnej firmy leasingowej w Brzegu już teraz!


Brzeg to miasto położone na skraju Równiny Grodkowskiej na Dolnym Śląsku nad rzeką Odrą.

Nazwa miasta pochodzi od polskiej nazwy brzeg rzeki. Heinrich Adamy, który był niemieckim nauczycielem w dziele które napisał o nazwach miejscowości śląskich wydanym w 1888 roku we Wrocławiu, wymienił trzy nazwy miasta, które zanotowane były w dokumentach z 1178 roku – Berega, Brega oraz polska Brzeg podając przy tym ich znaczenie „Stadt auf dem hohen Ufer”,  co po polsku oznacza „miasto nad wysokim brzegiem”.

Miasto zostało również zanotowane po łacinie jako „Alta ripa” - nazwa została przetłumaczona jako  „Der alte name fur Brieg, im Slawischen wyssoki brzeg”, co oznacza „stara nazwa Brzegu, w języku słowiańskim Wysoki Brzeg”. W języku łacińskim nazwa ta została wymieniona w 1250 roku w dokumencie, który został wydany prze kancelarię księcia Henryka III Białego. Ta łacińska nazwa wielokrotnie pojawiała się średniowiecznych dokumentach dotyczących miasta.

Nazwa „Brzeg” została użyta przez pisarza Józefa Lompa w jego książce pt. „Krótki rys jeografii Szląska dla nauki początkowej” wydanej w Głogówku w 1847 roku.

Istnieją źródła, które mówią o tym, że w czasach antycznych istniała miejscowość o nazwie Budorigum. Odwzorowano ją na antycznej mapie Klaudiusza Ptolomeusza z lat 142 -147 naszej ery. Skorowidz nazw historycznych „Orbis Latinus” oraz kwestie związane z położeniem innych zidentyfikowanych śląskich miejscowości wynika, że miejsce to znajdowało się w okolicach Brzegu. Niestety, mapa nie jest na tyle dokładna, aby ustalić dokładne miejsce Budorigum. Istnieją hipotezy mówiące o tym iż było to na terenie Wrocławia.

Od 1311 roku Brzeg stał się niezależną stolicą księstwa brzeskiego, a później legnicko-brzeskiego i wołowskiego). Władzę nad miastem sprawowała najdłużej dynastia Piastów. W 1329 roku brzeski ks. Bolesław III Rozrzutny złożył hołd lenny królowi czeskiemu. Miasto prężnie się rozwijało i było w pełnym rozkwicie w XVI wieku, kiedy to władzę sprawował książę Jerzy II. W połowie XVII wieku polsko-niemiecka granica językowa znajdowała się blisko miasta. Brzeg należał do terytorium, gdzie przeważał język polski. 10 kwietnia 1741 miała miejsce bitwa pod Małujowicami.  W której to oddziały pruskie z Fryderykiem II na czele walczyły z oddziałami austriackimi prowadzonymi przez generała von Neipperga. Miało to miejsce podczas I wojny śląskiej. Ostatecznie bitwę wygrali Prusacy i po tym starciu Brzeg pozostał w granicach Prus.

15 sierpnia 1842 roku zostało uruchomione połączenie kolejowe Wrocław-Brzeg, które obecnie jest uważane za fragment najstarszego połączenia kolejowego w Polsce (Kolej Górnośląska łącząca Wrocław z Górnym Śląskiem).

XIX wiek to czas kiedy Brzeg rozwijał się jako miasto przemysłowe. W tym czasie powstała garbarnia E.W. Molla, fabryka wyrobów pasmanteryjnych T.T Heinzego, cukrownia Löbbecka, gazownia miejska, fabryka fortepianów H.Schutza, cukrownia „Concordia”, fabryka ksiąg biurowych Löwenthala, fabryka pieców szamotowych, fabryka wyrobów cementowych, fabryka pojazdów konnych, fabryka maszyn Güttlera, fabryka maszyn rolniczych Przillasa, fabryka krzeseł, fabryka cygar oraz browar.

Znaczący wpływ na rozwój miasta miało również przesłanie do Brzegu gazu z Gazowni Miejskiej w Wałbrzychu, co miało miejsce  w 1940 roku.

W 1946 roku urzędowo zatwierdzono obecną nazwę miasta.

brzeskie zabytki:

  • renesansowy Zamek Piastów Śląskich budowany od XIII do XVI wieku. Miejsce to zyskało również nazwę Śląskiego Wawelu. Zespół zamkowy (wraz z kaplicą) znajduje się na międzynarodowej liście zabytków klasy „0”;
  • układ urbanistyczny pochodzący z XIII wieku;
  • pochodzący z XIV w. a w XVI w. przebudowany ratusz;
  • Brama Odrzańska z XVI wieku;
  • Stare Koszary fryderykańskie z XVIII wieku;
  • Planty stanowiące pozostałości po bastionowej twierdzy wokół średniowiecznego miasta. Budowa twierdzy rozpoczęła się w 1572 roku, rozbudowywana była w XVII, XVIII i XIX wieku  i rozebrana w 1807 roku, a później zamieniona na zespół parków, dzisiaj Planty;
  • Wieża ciśnień z 1877 roku;
  • Czerwone Koszary z XIX wieku;
  • Synagoga wybudowana w 1799 roku.

 

GDZIE NAS ZNALEŹĆ
do góry