Jesteś tutaj: MiastaLeasing Kamienna Góra

Leasing Kamienna Góra

Leasing2go serdecznie zaprasza do Kamiennej Góry, gdzie świadczy swoje usługi przede wszystkim z zakresu finansowania: samochodów, maszyn i urządzeń, sprzętu komputerowego i oprogramowania, sprzętu rolniczego, sprzętu medycznego oraz taboru pływającego.
Wysoka jakość świadczonych usług oraz doświadczony personel  to największe atuty firmy. Zapoznaj się z pełną ofertą i wybierz profesjonalistów!

Kamienna Góra znajduje się w województwie dolnośląskim, w Kotlinie Kamiennogórskiej. Jest częścią Bramy Lubawskiej i częściowo znajduje się na stokach Czarnego Lasu Gór Kruczych w Sudetach Środkowych. Miasto zlokalizowane nad rzeką Bóbr, u ujścia jego prawego dopływu Zadrny. Kamienna Góra jest ośrodkiem przemysłowym, handlowym i kulturalnym.

Książe Henryk I Brodaty, zbudował budowlę obronną na Górze Zamkowej, u podnóża której rozwinęło się podgrodzie - zalążek przyszłego miasta.

Miejscowość pojawia się w dokumentach w 1232 roku jako Landeshut, a 1249 jako Landishute. W 1249 roku w wydanym przez księcia Bolesława dokumencie miasto zapisano w zlatynizowanej, staropolskiej formie „Camena Gora”

W tym samym roku książę Bolesław Rogatka zezwolił wówczas benedyktynom z Krzeszowa lokować osadę targową Landishute na prawie magdeburskim. Zakonnicy jednak z nadanego im prawa nie skorzystali i przez kolejne lata w dotychczasowym kształcie rozwijała się powoli. W dokumencie tym Kamienna Góra wymieniana jest jako osada targowa pierwotnie założona na słowiańskim prawie polskim „iure polonico”.

W 1289 roku osadę odkupił od Benedyktynów Bolko I Surowy, a w 1292 roku ponownie nadał jej prawa miejskie. W 1334 roku miasto otrzymało przywilej handlu solą i warzenia piwa. Miasto wielokrotnie było miejscem walk, a w 1426 roku została zniszczona. Później stało się ośrodkiem związanym z produkcją włókienniczą.

W czasie wojny siedmioletniej dokładniej 23 czerwca 1760 roku miała miejsce bitwa pod Kamienną Górą nazywana „Pruskimi Termopilami”.

W 1813 roku, podczas wojen napoleońskich w pobliżu miasta, miała miejsce koncentracja wojsk prusko-rosyjskich. Wtedy to car Aleksander I i król Prus Fryderyk Wilhelm III byli gośćmi w kamiennogórskim zamku Grodztwo.

W XIX wieku używano nazwy Kamieniogóra i spolszczonej nazwy niemieckiej Łańcut, znana też była nazwa Kamienna Góra. W II połowie XIX podjęto próby związane z wydobyciem węgla kamiennego.

W 1860 roku czasie miasto zyskało instalację gazową, a w 1883 roku energię elektryczną.

Podczas II wojny światowej do Kamiennej Góry częściowo przeniesiono produkcję łozysk kulkowych z bombardowanej przez aliantów fabryki łożysk w Schweinfurcie.

Po 1945 roku ustalono aktualną nazwę miasta, która została zatwierdzona 7 maja.

 
Kamiennogórskie zabytki:

 •     Kościół parafialny pw. śś. Piotra i Pawła z gotyckim prezbiterium z XVI wieku
 •     Kościół pomocniczy pw. Bożego Ciała pochodzący z 1560 roku
 •     Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej – kiedyś ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki, jeden z 6 kościołów łaski zbudowanych przez protestantów na mocy ugody altransztadzkiej. Projektantem i budowniczym kościoła był śląski architekt Martin Frantz.
 •     Zespół zamkowy z XVI wieku wraz z parkiem i ruiną zamku renesansowego z XVI wieku, przebudowanego w XIX wieku.
 •     Mury miejskie z XV wieku
 •     neorenesansowy ratusz datowany na drugą połowę XIX wieku projektu dwóch wrocławskich architektów Richarda Gaze i Alfreda Böttchera. Budowa ratusza została zakończona w 1905 roku.
 •     Rynek otoczony barokowymi kamieniczkami z XVII-XVIII wieku.
 •     Podziemia i sztolnia – trasa turystyczna „Projekt Arado. Zaginione laboratorium Hitlera”.
 •     Pomnik mauzoleum ofiar faszyzmu 1939 – 1945, którzy byli więźniami w filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen oraz w obozach jenieckich na Górze Kościelnej (Parkowej).
 •     Kamienny obelisk ustawiony na wzgórzu po prawej stronie drogi biegnącej do osiedla Antonówka. Obelisk ustawiony został w 1880 roku na pamiątkę parady wojsk koalicji antynapoleońskiej, która miała miejsce 10 sierpnia 1813 roku.
 •     Muzeum Tkactwa mieszczące się w barokowej kamienicy przy rynku.
 •     Dawne zakłady tekstylne „Kamodex” - założycielem tkalni lnu i wytwórni przędzy był radca prawny Falk Valentin Grünfeld. Po II wojnie światowej w budynku dawnej tkalni i domu handlowego Grünfelda funkcjonowały Zakłady Przemysłu Odzieżowego firmy Kamodex.
GDZIE NAS ZNALEŹĆ
do góry