Jesteś tutaj: MiastaLeasing Kąty Wrocławskie

Leasing Kąty Wrocławskie

Leasing2go oferuje swoje usługi w Kątach Wrocławskich, a dotyczą one przede wszystkim finansowania: samochodów, maszyn i urządzeń, sprzętu komputerowego i oprogramowania, sprzętu rolniczego, sprzętu medycznego oraz taboru pływającego.
Wysokie standardy świadczonych usług oraz doświadczony personel  to największe atuty firmy. Zapoznaj się z pełną ofertą i wybierz profesjonalistów!


Kąty Wrocławskie jest to miasto położone na wschodnim Krańcu Równiny Kostomłotów, od południa opływa je Bystrzyca, zaś od północnego zachodu Strzegomka. Miasto zlokalizowane jest 22 km na południowy zachód od Wrocławia.

W czasach wczesnego średniowiecza teren dzisiejszych Kątów Wrocławskich zamieszkiwali Ślężanie. Historia miejscowości się roku 1297, kiedy Bolko I Surowy nadał prawo założenia miasta na prawie średzkim. Zapisy znajdują się w kronikach, a pochodzące z 1298 roku potwierdzają istnienie miasta Kant. W kronikach z 1302 roku istnieje już zapis o tym, że w Kant znajdowała się parafia pw. św. Piotra i Pawła, miejscowość miała również swojego wójta dziedzicznego Gerharda.

Na początku miasto należało księstwa wrocławskiego, a dopiero potem stało się suwerennym miastem. W 1310 roku Kąty Wrocławskie miasto było znaczącym ośrodkiem handlu. W 1322 roku Kąty Wrocławskie otrzymała w posagu córka Henryka VI Dobrego i wniosła do małżeństwa z Konradem Oleśnickim. W 1329 roku miasto należało do księstwa świdnicko-jaworskiego, a później do księstwa ziębickiego. W 1339 roku książę Bolko II Mały sprzedał miasto Konradowi II Oleśnickiemu. Od połowy XIV w. rozwijało się tu rzemiosło, młynarstwo, garncarstwo oraz tkactwo. W roku 1419 Konrad IV Starszy zastawił miasto biskupstwu wrocławskiemu w zamian za pożyczkę. Niestety, pożyczki nie spłacono, a nowym właścicielem miasta stała się diecezja wrocławska. W 1475 roku Kąty strawił pożar.

Przez pierwszą połowę XVI wieku miasto przeżywało największy rozkwit, bowiem stało się w tym czasie znaczącym ośrodkiem handlu oraz rzemiosła. W 1587 roku została ukończona przebudowa murów miejskich, które miało w tym czasie 2 duże bramy - Świdnicką i Wrocławską, a także kilka furt. Kąty uległy zniszczeniu podczas wojny trzydziestoletniej, a w 1624 miasto strawił kolejny pożar. W pożarze spłonął również zamek wybudowany w 1475 roku. Budowla nie została odbudowana.

W 1843 roku Kąty Wrocławskie otrzymały połączenie kolejowe z Wrocławiem i Jaworzyną Śląską. W latach 1855-1856 zdecydowano się na rozebranie murów miejskich. Powodem rozbiórki była niemożliwość rozbudowy miasta. Pozyskana cegła z rozbiórki została wykorzystana do budowy południowej części miasta, gdzie wcześniej stała murowana szubienica.

Od 1942 do 1945 roku w mieście znajdował się obóz jeniecki, który liczył 2000 osób dla Rosjan, którzy pracowali w pobliskich zakładach przemysłowych i rolnictwie. Podczas ewakuacji mieszkańców Wrocławia główna kolumna uchodźców kierowała się na Kąty. Wiodła tędy także droga marszu śmierci Fünfteichen - Groß-Rosen. Zamordowani i polegli zostali pochowani na miejskim cmentarzu.

Aktualnie Kąty Wrocławskie to ośrodek handlu i usług rozwijający się w bardzo szybkim tempie.

Zabytki Kątów Wrocławskich:

  • gotycki kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła
  • fragmenty murów obronnych, stanowią północną część muru ogradzającego cmentarz. Dolne partie datowane są na XIV wiek, a wyższe pochodzą z odbudowy, która miała miejsce w 1587 roku
  • przebudowany na dom handlowy dawny kościół ewangelicki pw. św. Elżbiety
  • Ratusz czworoboczny z 1879 roku wraz z wieżą z zegarem z 1613 roku
  • krzyż pokutny, który znajduje się w pobliżu kładki nad strumieniem przy ul. Makowej
  • zespół pałacowy wybudowany w 1910 roku
  • pozostałości fundamentów p murowanej szubienicy
  • grodzisko wraz z wałem ziemnym znajdują się w miejskim parku. Są to pozostałości po zamku. Budowla spłonęła w pożarze w 1624 roku, a ruiny zostały ostatecznie rozebrane w 1829 roku.
  • Wieża ciśnień z 1934 roku. Wieża ma kształt graniastosłupa, z zewnątrz pokryta jest cegłą, zaś konstrukcja nośna wykonana jest żelazobetonu.
GDZIE NAS ZNALEŹĆ
do góry