Jesteś tutaj: MiastaLeasing Kłodzko

Leasing Kłodzko

Leasing2go zajmuje się usługami finansowania w Kłodzku. Profesjonalni doradcy finansowi udzielają leasingu na takie środki trwałe jak: samochód osobowy, samochód ciężarowy, maszyny, urządzenia, sprzęt komputerowy, maszyny rolnicze, sprzęt medyczny, oprogramowanie oraz łodzie i jachty dbając przy tym o najwyższą jakość usług. Faktoring, pożyczki leasingowe oraz sprzedaż nowoczesnych terminali płatniczych oraz ubezpieczenia to także dziedziny dobrze znane Leasing2go. Wybierz profesjonalistów!

Kłodzko to największe Miasto Ziemii Kłodzkiej, zlokalizowane w środkowej części Kotliny Kłodzkiej położone nad rzeką Nysą Kłodzką. Jest to stolica historycznego Hrabstwa Kłodzkiego. Dawniej był to newralgiczny punkt ponieważ przez miasto przebiegał „bursztynowy szlak”, a dodatkowo leży ono na pograniczu z Czechami i  niestety z tych  powodów historia Kłodzka była bardzo zmienna.

Początki Kłodzka sięgają XI wieku i wtedy to miały miejsce walki pomiędzy Piastami a Przemyślidami. W 1003 r. miasto na krótko opanował Bolesław Chrobry, natomiast w 1114r. Gród podbił czeski książę Sobiesław I, który w 1137 r. podpisał z Bolesławem Krzywoustym pokój zielonoświątkowy, który mówił o tym, że Ziemia Opawska i Kotlina Kłodzka należą do Czech.

Od 1310 r. istniała w Kłodzku szkoła parafialna prowadzona przez joannitów, a najbardziej znanym uczniem był późniejszy arcybiskup praski Arnoszt z Pardubic. W 1349r. do miasta przybyli augustianie (stało się to właśnie dzięki Arnosztowi) i to dla nich został ufundowany klasztor i kolegiata na Górze Zamkowej.

Kłodzko ponownie rozkwitło i prężnie się rozwijało kiedy to po zakończonych wojnach z Husytami, zostało siedzibą hrabstwa w 1458 roku dzięki królowi Jerzemu z Podiebradów.
Rozwój miasta trwał do XVI wieku do wojny trzydziestoletniej.

W 1526 r. Kłodzko i cały Śląsk oraz Czechy należały do Habsburgów. Ten czas okazał się bardzo trudny pod względem społeczno-religijnymi, ponieważ w 1562 r. luteranie stanowili większość mieszkańców Kłodzka i przejęli oni kościół parafialny. Przez reformację upadły także klasztory franciszkanów i bernardynów, a budynki należące do klasztorów przekształcono na szpitale, a ogrody na cmentarze dla mieszkańców przedmieść.

1622 r. to czas kiedy miasto zostało zwyciężone przez Austriaków, wtedy to zniszczony zamek Austriacy odbudowali zamieniając go w twierdzę. Podczas I wojny śląskiej Kłodzko dostały Prusy. Odbyło się to w 1742 r. na mocy pokoju wrocławskiego. Widząc strategiczne położenie Kłodzka, Fryderyk II Wielki, unowocześnił fortyfikacje oraz rozbudował twierdzę. W latach 1756-1763 trwała wojna siedmioletnia i wtedy Austriacy znowu zdobyli miasto (1760r.). Kłodzko jednak musiało został zwrócone Prusom na mocy pokoju w 1763 r. w Hubertusburgu. Podczas wojen napoleońskich twierdza była oblegana ostatni raz.

Kłodzkie zabytki:  

  • bastionowa twierdza z 1577 r. zbudowana w miejscu zamku
  • późnogotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
  • barokowy zespół klasztorny franciszkański: Kościół Matki Boskiej Różańcowej a także klasztor.
  • Kościół św. Jerzego i św. Wojciecha, obecna budowla pochodzi z 1643 roku i zbudowana została przez bernardynów. Kiedyś był to gotycki kościół Chrystusa Króla z XIII wieku. W tym miejscu został założony klasztor przez joannitów, ale w 1470r. spłonął.
  • Gotycki most św. Jana na Młynówce z barokowymi figurami, miniatura mostu Karola w Pradze. Jest to najstarszy most gotycki w Polsce.
  • Ratusz z renesansową wieżą
  • dawne kolegium jezuickie
  • Muzeum Ziemii Kłodzkiej
  • kamienny średniowieczny krzyż pokutny znajdujący się na terenie cmentarza komunalnego z wyrytą dzidą, która była narzędziem zbrodni.
GDZIE NAS ZNALEŹĆ
do góry