Jesteś tutaj: MiastaLeasing Lubin

Leasing Lubin

Leasing2go specjalnie dla Ciebie świadczy usługi na najwyższym poziomie w Lubinie w zakresie leasingu: samochodów osobowych, aut ciężarowych, maszyn, urządzeń, sprzętu rolniczego, sprzętu komputerowego i oprogramowania, sprzętu medycznego, a także taboru pływającego. Warto skorzystać także z pożyczek leasingowych, ubezpieczenia, faktoringu oraz z zakupu nowoczesnych terminali płatniczych. Rozwijaj się z Leasig2go!

Lubin zlokalizowany jest na Wysoczyźnie Lubińskiej nad rzeką Zimnicą w województwie dolnośląskim. Usytuowany jest w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym. Tutaj mieści się siedziba KGHM Polska Miedź - jednego z największych producentów miedzi i srebra na świecie.

Miasto założone zostało na prawie magdeburskim pod koniec XIII wieku. Najpierw Lubin należał do Księstwa Głogowskiego, później do Księstwa Legnickiego. Już w XII wieku istniała tutaj kasztelania.

Od 1349 roku Lubin stał się księstwem a pierwszym jego władcą został Ludwik I Brzeski, który to ufundował „Kodeks Lubiński” z ilustrowaną legendą o św. Jadwidze Śląskiej. Jako ostatnia Lubinem władała Anna Pomorska do swojej śmierci w 1550 roku.

Konrad II Żagański nazywany także Garbatym wybudował w Lubinie zamek. W późniejszym okresie kiedy to miastem rządził Bolesław III Rozrzutny zamek powiększono, a rozbudowę tę kontynuował jego syn Ludwik. Zamek mocno ucierpiał podczas wojny trzydziestoletniej w 1631 roku, wtedy budowla mocno została zniszczona od kul armatnich. Zniszczenia były tak duże, że pozostała kaplica, część murów i wieża bramna. W 1663 roku kaplica została odnowiona, natomiast inne fragmenty rozebrano, a fundamenty zamkowe przydały się do postawienia administracyjnych budynków.

W 1957 roku Jan Wyżykowski odkrył pokłady miedzi w okolicach Lubina i Polkowic a w 1959 roku utworzono przedsiębiorstwo państwowe Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi, który zajął się eksploatacją i przetwarzaniem miedzi, która była wydobywana właśnie z tych złóż. Do końca lat 60-tych KGHM sfinansował połowę infrastruktury lubińskiej.

Lubinskie zabytki:

  • Kościół parafialny pw. Matki Boskiej Częstochowskiej z drugiej połowy XIV wieku;
  • Dzwonnica z XVI wieku;
  • kościół cmentarny ewangelicki, obecnie rzymsko-katolicki pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, o zabudowie szachulcowej;
  • ruiny zamku;
  • kaplica zamkowa;
  • mury miejskie z XIV, XV i XIX wieku;
  • ratusz z 1768 roku.

 

GDZIE NAS ZNALEŹĆ
do góry