Jesteś tutaj: MiastaLeasing Oława

Leasing Oława

Leasing2go oferuje swoje usługi w Oławie, które dotyczą finansowania między innymi: samochodów, maszyn i urządzeń, sprzętu komputerowego i oprogramowania, sprzętu rolniczego, sprzętu medycznego oraz taboru pływającego.
Najwyższą jakość świadczonych usług oraz obsługa na najwyższym poziomie to priorytety dla tej firmy. Zapoznaj się z  pełną ofertą i wybierz profesjonalistów!

Oława jest to miasto położone we wschodniej części województwa dolnośląskiego. Miejscowość zlokalizowana jest nad rzekami Oławą i Odrą. Jest to część aglomeracji wrocławskiej.

Geograficznie Oława znajduje się w większej części Pradoliny Wrocławskiej, jedynie południowo-zachodni fragment sięga Równicy Wrocławskiej.

Miejscowość została wymieniona w staropolskiej, zlatynizowanej formie Oleva w łacińskim dokumencie, który wydano 12 sierpnia 1201 roku przez kancelarię papieża Innocentego III w Segni. Z kolei w łacińskim dokumencie z 1269 roku, który sygnowany był przez księcia śląskiego Władysława Wrocławskiego, miejscowość wymieniona jest pod dwiema nazwami: Olawa i Olauia.

W X wieku w okolicy prawdopodobnie przebywał benedyktyński pustelnik, Andrzej Świerad. Od XII wieku w miejscu zbiegu rzek Odry i Oławy istniały gród oraz osada. W 1149 roku pierwszy raz użyto nazwy Olewa w dokumencie, który mówił, że miasto jest darowizną Piotra Włostowica na rzecz opactwa na Ołbinie. Zasiedlona przez tkaczy walońskich, których dziedzictwem jest herb który przedstawia białego, galijskiego koguta w czerwonym polu.

W 1241 roku miasto zostało zniszczone przez Mongołów. Wbrew temu doskonale się rozwijało. W Oławie działała mennica, która wypuszczała brakteały z wizerunkiem herbowego koguta. W 1282 roku Henryk IV Probus nadał przywilej budowy 12 kramów sukienniczych oraz korzystania z łąk, wód i roli. Od 1317 roku miasto miało swojego burmistrza i radę, a w 1329 roku Oława oraz księstwo legnicko-brzeskie przeszły pod panowanie korony czeskiej.

Oławę nawiedzały liczne pożary oraz epidemie dżumy, a także klęska głodu. Od 1248 do 1675 roku Oława była miastem, które znajdowało się w granicach księstwa legnicko-brzeskiego, którym rządzili Piastowie śląscy. Ostatnim przedstawicielem Piastów był Jerzy IV Wilhelm, który urodził się w Oławie. W latach 1691-1737 właścicielem miasta został Leopold I Jakub Sobieski, syn króla Polski Jana III Sobieskiego.

Po trzech wojnach śląskich, Oława znalazła się w Prusach. W związku z tym, rozpoczęto germanizację ludności, jednakże zwarte osadnictwo oraz ludność polskojęzyczna utrzymało się długo w okolicach Oławy. Od XV wieku w Oławie rozwinęło się sukiennictwo, a potem w XVII-XVIII przerabiano bawełnę.

W Oławie znajduje się najstarsza w Polsce linia kolejowa, która została uruchomiona 22 maja 1842 roku. Linia przebiegała pomiędzy lotniskiem wojskowym Oława-Stanowice.

Oławskie zabytki:

  • Kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia - pochodzi z XIII wieku. Został kilkukrotnie przebudowany w 1587 r. i 1881 r.
  • Kościół pw. św. Piotra i Pawła - dawniej ewangelicki, dziś rzymskokatolicki. Budowla została wzniesiona w XIX wieku.
  • Zamek Piastów Śląskich wzniesiony przez księcia brzeskiego Ludwika I w XIV w.
  • Mury miejskie pochodzące z przełomu XIV i XV w.
  • Ratusz wybudowany w 1585 roku oraz kamienice z XVII, XVIII i XIX wieku, a także pręgierz znajdujący się przed ratuszem.
  • kościół św. Józefa z 1877 roku - był to niegdyś kościół ewangelicki, garnizonowy, pw. św. Michała. Budowla częściowo spłonęła 30 maja 2013 roku.
GDZIE NAS ZNALEŹĆ
do góry