Jesteś tutaj: MiastaLeasing Rawicz

Leasing Rawicz

Leasing2go oferuje swoje usługi w Rawiczu. Firma zajmuje się finansowaniem między innymi: samochodów, maszyn i urządzeń, sprzętu komputerowego i oprogramowania, sprzętu rolniczego, sprzętu medycznego oraz taboru pływającego.
Firma dba o najwyższą jakość swoich usług, a dodatkowo oferuje pełen zakres ubezpieczenia i wiele więcej. Zapoznaj się z pełną ofertą.

Rawicz położony jest południowo-zachodniej części Wielkopolski.

W 1638 roku król Władysław IV wydał akt lokacyjny, nadając jednocześnie miastu wiele przywilejów, głównie w dziedzinie handlu i zatwierdził herb Rawicza - czarnego niedźwiedzia kroczącego po łące w złotym polu.

Dzięki lokacji na tzw. "surowym korzeniu" Rawicz powstał jako miasto starannie rozplanowane. Założycielem miasta był Adam Olbracht Przyjma-Przyjemski, oboźny wielki koronny, kasztelan gnieźnieński i kaliski, hrabia na Miejskiej Górce, baron Osiecznej. Polecił on wrocławskiemu architektowi i geodecie Flandrinowi dokonać pomiarów i wytyczyć granice miasta.

MIasto zaczęło się rozwijać w szybkim tempie. Duży wpływ na jego rozwój miała atrakcyna lokalizacja - na szlaku handlowym z Poznania do Wrocławia, w niedalekiej odległości od granicy. Bliskość z granicą miała znaczącą rolę w okresie kontrreformacji. Prześladowani w Niemczech i Czechach innowiercy szukali schronienia za granicą. Osiedlali się m.in. w Rawiczu, który stawał się miastem wielonarodowym i zróżnicowanym wyznaniowo. Miasto słynęło głównie z sukiennictwa. Niestety w XIX wieku sukiennictwo i rzemiosło upadło. W Tym czasie prężnie zaczęło się rozwijać rolnictwo i hodowla, a także kształtowały się początki przemysłu.

Na początku XIX wieku do najważniejszych zakładów należała fabryka cygar i tytoniu, a pod koniec wieku Rawicz był już ważnym ośrodkiem przemysłowym. W mieście powstały nowe duże zakłady cygar, tabaki, maszyn, wag, szczotek, papieru, mebli, torebek papierowych, a także drukarnie, browary, olejarnia, roszarnia i tartak. Kilkukrotnie na tych ziemiach gościł Adam Mickiewicz. W latach 1945-1956 w mieście istniało jedno z najcięższych więzień, w którym przetrzymywanych było 19 tysięcy więźniów politycznych, a 142 poniosło w nim śmierć.

W Rawiczu warto zobaczyć:

  • Ratusz zbudowany w latach 1753 - 1756. Na nim w 1783 r. założono na budynku pierwszy w Polsce piorunochron.
  • Planty z połowy XIX wieku, które powstały w miejscu murów obronnych
  • klasycystyczny po-ewangelicki kościół pw. Św. Andrzeja Boboli
  • neogotycki kościół pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP z 1902 roku
  • Sarnowa - średniowieczne grodzisko, dwór i park dworski i ratusz klasycystyczny z XIX wieku.
  • Barokowy kościół pw. Św. Andrzeja Apostoła
GDZIE NAS ZNALEŹĆ
do góry