Jesteś tutaj: MiastaLeasing Środa Śląska

Leasing Środa Śląska

Leasing2go oferuje swoje usługi w Środzie Śląskiej w zakresie finansowania, które dotyczą między innymi: samochodów, maszyn i urządzeń, sprzętu komputerowego i oprogramowania, sprzętu rolniczego, sprzętu medycznego oraz taboru pływającego.
Przedsiębiorstwo oferuje swoim klientom najwyższą jakość usług, obsługę na najwyższym poziomie, pełen zakres ubezpieczenia i wiele więcej. Poznaj pełną ofertę i zaufaj profesjonalistom!

Środa Śląska jest miastem położonym w województwie dolnośląskim, w powiecie średzkim, przez które przepływa rzeka Średzka Woda (dopływ Odry). Miasto zlokalizowane jest na wysokości 103-144 m.n.p.m.

W łacińskiej księdze uposażeń biskupstwa wrocławskiego, która została spisana za czasów Henryka z Wierzbna w latach 1295-1305,miejscowość została wymieniona pod łacińską nazwą Novumforum. W kronice wymieniona została również wieś, która została wchłonięta przez miasto Bielany pod dawną nazwą Słota glowa (Złota głowa). Neumarkt to niemiecka nazwa, która oznacza nowy targ, a polska z kolei wskazuje, że targ odbywał się w środy. Niemiecki językoznawca Heinrich Adamy w dziele, które napisał o nazwach śląskich miejscowości wydanym w 1888 roku we Wrocławiu, wymienia także nazwę miasta Sroda, która została zanotowana w dokumencie z 1208 roku, która podaje jej wyśnienie - Mittwochmarkt (Burgflecken), co oznacza „targi odbywające się w środy na dziedzińcu zamkowym.

Śląski pisarz Józef Lompa wymienił w swojej książce wydanej w 1847 w Głogówku „Krótki rys jeografii Szląska dla nauki początkowej” zarówno polską jak i niemiecką nazwę miasta – Nowy Targ oraz Neumarkt. Z miejscowości tej wywodzi się prawo średzkie. Obecna nazwa miasta została zatwierdzona w 1946 roku.

Prawo średzkie - odmiana niemieckiego prawa, powstała w Środzie Śląskiej na wzór praw, kóre obowiązywały w Haale na początku XIII wieku. Na podstawie tego prawa dokonywano lokacji miast oraz wsi, głównie we wschodniej części Wielkopolski i północnej Małopolsce. Z prawa średzkiego skorzystało ponad 100 miast w Polsce, a włączając wsie - 1000 miejscowości. Była to wczesna i konserwatywna odmiana prawa magdeburskiego. Prawo mówiło, że w mieście rządzi sołtys lub wójt dziedziczony wraz z ławnikami. Miasto posiadało ograniczoną autonomię oraz ograniczone sądownictwo. Zapewniało również prawo spadkowe kobietom. Pierwszej lokacji na prawie średzkim dokonał Henryk Brodaty w 1214 roku i prawo to nadano Kostomłotom, miejscowości Ujów, a później także Sobótce.

Średzkie zabytki:

  • kościół pw. św. Andrzeja pochodzący z XIII w.
  • dzwonnica, która pochodzi z XV w.  Została przebudowana pod koniec XVI w.
  • ruiny zamku z drugiej połowy XIII i XIV wieku
  • muzy obronne z końca XIII-XIV w.
  • Ratusz z XIV po licznych przebudowach. W budynku znajduje się obecnie muzeum, gdzie znajduje się skarb średzki m.in. Korona średzka z przełomu XIII i XIV w.
  • zespół pałacowy z XIX w.
GDZIE NAS ZNALEŹĆ
do góry