Jesteś tutaj: Aktualności
27-02-2018

Leasing Oława radzi co zrobić w kryzysowych sytuacjach

Co zrobić kiedy samochód w leasingu został skradziony lub ulegnie wypadkowi? Leasing2go zachęca do przeczytania!

Pojazd w leasingu nie jest Twoją własnością, a firmy leasingowej i w związku z tym jak się zachować w tak kryzysowej sytuacji? Okazuje się, że postępowanie z samochodem w leasingu jest podobne do pojazdu na własność.

Najpierw należy zadzwonić do ubezpieczyciela i poinformować o kradzieży lub wypadku, kolejnym krokiem jaki trzeba wykonać w takiej sytuacji jest poinformowanie o tym leasingodawcy.

Często firmy leasingowe zastrzegają, że pojazdy powinny być naprawiane bezgotówkowo w odpowiednich serwisach, które zazwyczaj są autoryzowanymi serwisami danych marek. Ma to swoje zalety oraz wady. Zaletą z pewnością jest fakt, że możesz być pewny, że szkoda zostanie naprawiona profesjonalnie. Wadą natomiast są bardzo wysokie ceny usług w autoryzowanych serwisach.

Wypadek: rodzaj szkody

Szkoda częściowa występuje w momencie kiedy naprawa samochodu jest opłacalna. W przypadku kiedy koszty związane z naprawą będą pokryte z ubezpieczenia AC, to przy szkodzie częściowej koszty nie powinny przekroczyć 60-80% (najczęściej jednak jest to 70%) obecnej wartości rynkowej sprawnego auta. Z kolei przy ubezpieczeniu OC szkoda częściowa jest uznana w momencie, gdy naprawa jest technicznie możliwa, a koszty z tym związane nie będą wyższe niż 100% obecnej wartości rynkowej sprawnego pojazdu.
W sytuacji kiedy to wartość naprawy będzie niższa niż ustalony limit i szkoda zostanie uznana za częściową, wówczas ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy.

Leasing Środa Środa przedstawia porady dotyczące kryzysowych sytuacji

Kradzież i szkoda całkowita

W przypadku kradzieży oraz w sytuacji kiedy naprawa samochodu po wypadku zostanie uznana za nieopłacalną, ubezpieczyciel uzna szkodę za całkowitą. Za skradziony samochód ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, które będzie równowartością obecnej wartości rynkowej pojazdu. Natomiast w przypadku kiedy pojazd uległ wypadkowi, odszkodowanie wyniesie równowartość teraźniejszej wartości rynkowej pomniejszą o kwotę sprzedaży rozbitego pojazdu.

W takiej sytuacji następuje zakończenie umowy leasingowej, chyba, że leasingobiorca wykupi rozbity pojazd i naprawi go we własnym zakresie. Po naprawie część firm leasingowych nadal kontynuuje umowę leasingową na dotychczasowych warunkach.

Może również zdarzyć się tak, że odszkodowanie wynikające ze szkody całkowitej będzie większe niż teraźniejsze zobowiązania leasingowe. Nadwyżka zostaje zwrócona leasingobiorcy w postaci gotówki lub kwota ta zostaje zatrzymana na poczet opłaty wstępnej do nowej umowy leasingowej.

Leasing Środa Śląska zachęca do regularnego odwiedzania zakładki "Aktualnośći" oraz "Blog" oraz ma nadzieję, że ten artykuł okazał się pomocny. Przeczytaj także o leasingu zwrotnym i o nowoczesnych technologiach w finansach.

GDZIE NAS ZNALEŹĆ
do góry