Jesteś tutaj: BlogJaki wpływ na zdolność kredytową ma leasing?

Jaki wpływ na zdolność kredytową ma leasing?

Leasing to korzystna forma finansowania niezbędnych urządzeń, maszyn, sprzętów czy też pojazdów, dzięki którym firma może się rozwijać. Leasing2go wyjaśnia w dzisiejszym artykule jak leasing wpływa na zdolność kredytową działalności.

Leasing nie ma wpływu na na zdolność kredytową firmy, jeśli jest ona obciążona ratami z tytułu finansowania kilku środków trwałych. Bank nie traktuje leasingu w taki sam sposób jak kredytów czy też pożyczek, jednakże leasing pośrednio może wpłynąć na ocenę zdolności kredytowej firmy.

Leasing Finansowy

W przypadku korzystania z tej formy finansowania zewnętrznego na wybrany środek trwały, w księgach firmy muszą znajdować się stosowane zapisy tego dotyczące. Przedmiot leasingu musi być wykazywany w aktywach leasingobiorcy. W takim wypadku koszty uzyskania przychodu to odsetki od rat leasingu oraz odpisy amortyzacyjne. Ta forma leasingu nieznacznie wpływa na wysokość uzyskanych przez firmę dochodów, a więc w przypadku kiedy to firma stara się o kredyt - bank będzie przychylny do wydania pozytywnej decyzji kredytowej (dotyczy to standardowej metody dokonywania odpisów amortyzacyjnych). W takim przypadku przedmiot leasingowany nie jest wpisany po stronie środków trwałych firmy, bo ta jedynie korzysta z tego dobra. Bank przy szacowaniu zdolności kredytowej w takiej sytuacji bierze pod uwagę dochód firmy, który liczony jest jako różnica przychodów oraz kosztów ich uzyskania. Raty leasingowe także mają wpływ na wysokość zdolności kredytowej prowadzonej działalności ponieważ wpisywane są po stronie kosztów, co skutkuje tym że dochód firmy jest niższy, a dochód ma wpływ na decyzję banku w w sprawie udzielenia kredytu firmie. Im przedstawiony dochód przez firmę jest mniejszy, tym mniejsze prawdopodobieństwa otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej.

Leasing Oława poleca artykuł o tym jaki wpływ na zdolność kredytową ma leasing.

Leasing Operacyjny

Jeśli przedsiębiorstwo decyduje się na ten rodzaj leasingu, to musi wiedzieć o tym, że leasingowany przedmiot pozostaje własnością firmy leasingowej, dlatego też to firma leasingowa wykazuje przedmiot objęty umową w swoim bilansie oraz dokonuje odpisów amortyzacyjnych, a dla korzystających z tej usługi rata oraz opłata wstępna są kosztem uzyskania przychodu.

Leasing Oława przedstawia jak wygląda to w przypadku firmy Jednoosobowej i startupów

W przypadku chęci zaciągnięcia kredytu przez tego typu działalność gospodarczą, należy pamiętać, że majątek firmy to również majątek przedsiębiorcy, a zatem jeśli firma posiada obciążenia kredytowe (np. na zakup potrzebnego sprzętu lub obrotowy), to istnieją małe szanse na to, że bank udzieli kolejnego kredytu. W przypadku korzystania z leasingu - przedsiębiorca nie miałby problemów z otrzymaniem potrzebnego kredytu.

Trudno będzie również niewielkim przedsiębiorstwom, które właśnie rozpoczynają swoją działalność. Z racji tego, że trudno będzie takim podmiotom udowodnić wiarygodność - banki nie będą przychylnie nastawione do udzielenia kredytu. Jest to spowodowane dużym ryzykiem finansowania działalności gospodarczej, której przyszłość jest niepewna. W takim wypadku zadłużenie już od początku prowadzenia firmy, to w momencie kłopotów finansowych kolejna pożyczka prawdopodobnie nie będzie już możliwa. Finansowanie środków trwałych poprzez leasing jest w tym wypadku bezpieczną i wygodną opcją, bez ponoszenia ryzyka, iż w razie nieprzewidzianych kłopotów nie będą mogły uzyskać kredytu na bierzące krótkoterminowe potrzeby.

Tak więc leasing jest bezpiecznym, wygodnym i alternatywnym rozwiązaniem dla kredytu, szczególnie kiedy firmie zależy na utrzymaniu zdolności kredytowej i tym samym możliwości zaciągnięcia kredytu w przyszłości.

GDZIE NAS ZNALEŹĆ
do góry