Jesteś tutaj: BlogLeasing Wrocław przedstawia: Wady przedmiotu leasingu

Leasing Wrocław przedstawia: Wady przedmiotu leasingu

Przedmiot leasingu tak jak i każda inna rzecz może posiadać swoje wady. Kto za nie odpowiada i co można zrobić po ich wykryciu? Tego dowiesz się czytając dzisiejszy artykuł na który serdecznie zaprasza Leasing2go.

Leasingodawca zobowiązany jest do udostępnienia leasingobiorcy przedmiot leasingu, który będzie w pełni sprawny. Zazwyczaj tak jest, ale czasem przedmiot posiada wady fizyczne, które obniżają jego przydatność oraz wartość. W przypadku kiedy użytkownik odkryje wady po wydaniu przedmiotu umowy, dobrze, aby zwrócił się z tym problemem do leasingodawcy.

Leasingodawca odpowiada za przedmiot objęty leasingiem na zasadzie rękojmi. Oznacza to, że wykryta wada nie musi być jego winą, jeśli wada powstała przed wydaniem przedmiotu użytkownikowi. W przypadku wykrycia każdej wady najpierw należy ustalić kiedy miała ona miejsce, jeśli przed przekazaniem jej leasingobiorcy wówczas prawnie za wadę odpowiada leasingodawca.

Przy zgłoszeniu wady fizycznej, leasingobiorca ma prawo do:

  • rozwiązania umowy,
  • naprawy na koszt leasingodawcy,
  • zamiany przedmiotu leasingu.

Bardzo korzystnym rozwiązaniem jest zamiana przedmiotu leasingu, jeśli firma posiada większą ilość takich samych pojazdów lub też urządzeń na pewno zgodzi się na takie rozwiązanie tego problemu. Dla użytkownika oznacza to najkrótszy czas oczekiwania na w pełni sprawny przedmiot leasingu.

W przypadku wybrania opcji naprawy przez leasingodawcę czas oczekiwania może się wydłużyć. Szczególnie kiedy mowa jest o leasingu obrotowym, gdyż może to przyczynić się do roszczenia o zwrot części raty zapłaconej za okres, w którym leasingobiorca nie ma możliwości korzystania z leasingowanej rzeczy.

Rozwiązanie umowy to ostateczne wyjście z zaistniałej sytuacji i jest niekorzystne dla obu stron. Z tej opcji korzysta się z niej w przypadku nierzetelnego leasingodawcy.

Podane powyżej rozwiązania z sytuacji kiedy to zostanie odkryta wada fizyczna w przedmiocie leasingu opierają się na Kodeksie Cywilnym. Przedawniają się po 3 latach. W większości przypadków przedmioty leasingu są gruntownie sprawdzane pod kątem wszelkich wad i usterek jednak, jeśli taka zostanie wykryta, nie ma obaw, by wpadać w panikę. W takiej sytuacji leasingobiorca powinien szybko zgłosić ten fakt leasingodawcy. Najprawdopodobniej problem zostanie szybko rozwiązany, bo zależy na tym obu stronom umowy.

Leasing Kąty Wrocławskie poleca swoje profesjonalne usługi i zachęcają do zapoznania się z bogatą ofertą firmy.

Leasing Oława poleca artykuł dotyczący wad przedmiotu leasingu

GDZIE NAS ZNALEŹĆ
do góry